Ahogy Mária, mi is tanuljuk meg elfogadni és megőrizni Isten Szavát, amelyet ezen a napon tartunk. Mária az életet Isten Szava szerint értelmezte, ami annyit jelent, hogy megőrizte azt - mondta Ferenc pápa a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívének ünnepére tartott szentmisében.
Ferenc pápa a napi Evangéliumnak ebből a két kifejezéséből indult ki homíliájában. Az Evangélium elmondja, hogy a tanítók a jeruzsálemi templomban elcsodálkoztak a 12 éves Jézus okosságán és feleletein, amikor hallgatták Őt, illetve utal arra is, hogy amikor szülei rátalálnak Jézusra és válaszol kérdésükre, „szavait anyja mind megőrizte szívében”. A csodálkozás nagyobb az örömnél, az a pillanat, amikor Isten Szava megfogan szívünkben – állapította meg a Szentatya. Ugyanakkor nem lehet állandóan a csodálkozás állapotában élni, el kell vinni azt az életbe a megőrzés által. Éppen ezt teszi Mária, akiről azt mondja az Evangélium, hogy „meglepődött” és megőrizte szívében Isten Szavát.
Mit is jelent megőrizni Isten Szavát? – tette fel a kérdést a Szentatya. Azt talán, hogy megkapom Isten Szavát, beteszem egy üvegbe és ott őrzöm? Nem. Isten Szavát megőrizni annyit jelent, hogy megnyílik szívünk erre a Szóra, ahogy a Föld megnyílik és befogadja a magvakat.
Isten Szava egy mag, amelyet el kell vetni. Jézus pedig elmondta nekünk, mi történik a maggal. Néhány az út mellé esik, jönnek a madarak és megeszik. Ez a nem megőrzött Isten Szava, amelyet egyes szívek nem tudnak befogadni. Más magvak köves földbe esnek és elhalnak. Jézus erről azt mondja, hogy ezek a személyek nem tudják megőrizni Isten Szavát, mert nem kitartóak. Amikor elérkezik a gyötrődés, elfeledkeznek róla. Isten Szava – mondja még Jézus – előfordul, hogy nem előkészített, nem őrzött földbe esik, ahol tövisek vannak.
Mit is jelentenek a tövisek? Jézus a gazdagsághoz, a vétkekhez való ragaszkodásról beszél ezzel kapcsolatban. Tehát Isten Szavának megőrzése annyit jelent, hogy mindig elgondolkodunk azon, mit is mond számunkra és összevetjük azzal, ami az életben történik. Mária ezt tette: elgondolkodott és összevetette Isten Szavát a történtekkel. Ez nagy spirituális munka – hangsúlyozta Ferenc pápa.
Utalt Boldog II. János Pálra, aki azt mondta, hogy Máriának különös fáradságot jelentett ez a munka, ezért bágyadt volt a szíve, ami nem fáradtság, hanem munka volt számára. Isten Szavát ilyen munkával tudjuk megőrizni: keressük, hogy mit is jelent az ebben a pillanatban.
Mit akar mondani nekem az Úr ebben a percben?
Ez a helyzet hogyan értelmezhető összevetve Isten Szavával? Isten Szavának értelmezése jelenti megőrzését. De fontos az emlékezés is – hívta fel a figyelmet a pápa. Az emlékezet Isten Szavának megőrzése. Segít megőrizni azt, emlékeztet mindarra, amit az Úr tett életemben. Emlékeztet bennünket népe és saját szívünk üdvözítésének csodáira. Az emlékezet őrzi Isten Szavát.
Hogyan őrizzük Isten Szavát, ezt a csodálatot, hogy a madarak ne egyék meg és a vétkek ne fojtsák meg. Jót tesz, ha az életben történő dolgok esetén feltesszük a kérdést: mit mond nekem az Úr Szava ebben a pillanatban? Ez ugyanis Isten Szavának megőrzése, mert Isten Szava az az üzenet, amelyet az Úr ad nekünk minden pillanatban. Őrizzük azt meg emlékezetünkben, reményünkkel. Kérjük az Úrtól a kegyelmet, hogy megkapjuk és megőrizzük Isten Szavát, továbbá azt a kegyelmet, hogy megőrzésének szempontjából legyen bágyadt a szívünk.
Ferenc pápa
Forrás: Vatikáni Rádió
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Minden szavunk imádság!